Opavský badminton se usilovně věnuje práci s mládeží

 

Opava/ Počátky organizovaného badmintonu v Opavě se datují do roku 1973, kdy pár nadšenců založilo první a dosud stále jediný badmintonový oddíl v Opavě. Posledním aktivním zakládajícím členem je jeho současný předseda a trenér Milan Selingr. Opavský badminton měl hned od začátku štěstí, že z řady sportovců a trenérů, kteří v oddílu začali působit, mělo dokonce několik z nich bohaté ligové zkušenosti ( manželé Horákovi, Lubomír Rulíšek, Jaroslav Kavalíř ), které společně s nadšením prvního předsedy Petra Fejta pomohly vybudovat stálou pozici mezi oddíly Severní Moravy. Oddíl totiž vždy přistupoval odpovědně k výchově vlastních juniorů a především tím dosáhl v osmadvacetileté historii mnoha úspěchů.

 

Kdy jste se začal aktivně věnovat badmintonu?

Badminton jsem začal hrát závodně v roce 1973 v Minervě Opava a svému oddílu jsem zůstal věrný po celou sportovní kariéru, ať už se organizace jmenovala podle svého patronátního závodu Sigma Opava, nebo nyní Sportovní klub p.e.m.a. Opava, který je od letošního roku pokračovatelem badmintonové Minervy po jejím nuceném zániku. V opavském klubu jsem zůstal i během vysokoškolských studií, kdy jsem v Praze trénoval na Meteoru a Spojích.

 

Jak dlouho jste aktivně hrál badminton?

Badminton vlastně stále aktivně hraji, protože odchodem našeho současného nejlepšího hráče Radima Tomšíka do Anglie vznikla situace, kdy jsem byl nucen doplnit sestavu v Oblastním přeboru. Byla to tedy má 33. odehraná sezóna.

 

Působil jste také v jiných klubech, než v opavské Minervě?

Kromě již zmiňovaných změn názvů opavského klubu jsem stále hrál za Opavu. V badmintonu je trochu jiná situace, než v kolektivních sportech, takže i v době studia se dá zajistit kvalitní trénink v cizím oddílu, záleží jen na chuti a domluvě.

 

Jaká je v současné chvíli situace opavského badmintonu, co se týče sportovní stránky?

SK p.e.m.a. Opava patří dlouhodobě k nejúspěšnějším oddílům v našem regionu. Od svého vzniku se družstvo dospělých stalo třináctkrát přeborníkem oblasti (dříve kraje), šest sezón odehrálo v badmintonové lize a jeho členové získali několik titulů mistrů republiky v juniorských kategoriích a mnoho prvenství v oblastních přeborech.

 

Jakou má oddíl badmintonu mládežnickou základnu?

Mládežnický badminton má v Opavě celkem slušnou základnu. V současné době pravidelně sportuje kolem 35 juniorů, nejlepší z nich patří ke špičce v kraji i v republice. Chtěl bych touto cestou poděkovat trenérům mládeže Pavlu Zapletalovi a Pavlu Válkovi, kteří tréninky mládeže metodicky zajišťují.

 

Vyjmenujte prosím největší úspěchy vašich svěřenců v posledních letech.

Velkým úspěchem byl zisk titulu mistra ČR ve dvouhře a smíšené čtyřhře v kategorii U19, kterého dosáhl před několika lety Radim Tomšík. Zvítězil tenkrát i v celosezónní soutěži Grand Prix, ale toto vítězství mělo pro všechny opavské příznivce a především pro hráče samotného hořkou příchuť, protože přes nesporné kvality a vynikající výsledky nebyl nominován na MS juniorů, které se konalo v Číně. Jeli i hráči, kteří byli výkonnostně podstatně slabší, což mělo následně pro všechny opavské badmintonisty silně demotivující účinky. Marný byl náš protest proti rozhodnutí nominační komise svazu a výsledkem bylo tuším předposlední, 24. místo v soutěži družstev pro ČR…

 

Jsou také v současnosti v Opavě talentovaní závodníci?

V současné době jsou nejtalentovanějšími opavskými juniory Tomáš Sonnek, Ivana Grygarčíková a především Eliška Hepprová, která bohužel kvůli vážnému zranění nedokončila letošní sezónu.

 

 

 

Je mezi dětmi o tento sport zájem?

Badminton je stále populárnější. Haly, ve kterých lze tento krásný a fyzicky náročný sport provozovat, rostou jako houby po dešti. Důkazem toho je i nová čtyřkurtová hala v Opavě-Jaktaři, která slouží rekreačnímu badmintonu. Od amatérského sportování se také odvíjí zájem o pravidelnou docházku do klubu, odborné vedení a možnost startu v soutěžích organizovaných Českým badmintonovým svazem. Náš klub od svého založení funguje stále v prostorách tělocvičny ZŠ na Otické ulici a každoročně počátkem září doplňuje stavy o začínající sportovce. Nutno říci, že v posledních letech zájem převyšuje kapacitu tělocvičny, takže šanci mají především pohybově nadaní zájemci. Informace o náborech nových členů, ale i o sportovním dění v našem klubu jsou přístupné na webové adrese www.volny.cz/badminton.

 

Je oddíl badmintonu materiálně zabezpečen?

Oddíl prožil v posledních letech krušné chvíle, stejně jako ostatní oddíly již zaniklé Tělovýchovné jednoty Slavia Minerva Opava. K době, kdy se kolem jednoty začali točit lidé, které zajímal mnohem více její majetek, nežli sportovní činnost, se ale nechci vracet. Od 1.1.2007 přešla naše členská základna pod nový subjekt a finanční i materiální situace je plně konsolidována.

 

Jak veliké jsou výdaje závodníka na pořízení veškerých sportovních potřeb?

Cena použitelné závodní rakety se pohybuje v rozmezí 1.700 až 4.000 korun, mnohem větší položkou je ale nákup péřových míčů, se kterými se hrají povinně veškerá soutěžní utkání – a to už od žákovských kategorií. Kvalitní péřový míček stojí od 40 korun výše a jeho trvanlivost záleží na čistotě úderů. Začátečníci a rekreační hráči proto hrají s plastovými míčky, které vydrží mnohem více.

 

Co vyžaduje od mladých hráčů tento sport, aby to dotáhli přinejmenším mezi českou špičku?

Badminton je ve své výkonnostní a vrcholové podobě sportem velice náročným na fyzickou kondici, koordinaci pohybů, techniku úderů i taktiku. I v našich podmínkách jsme vychovali hráče, kteří v juniorských kategoriích dosáhli vynikajících výsledků. Mladí hráči ale musí na sobě především tvrdě pracovat, využívat maximálně tréninkové možnosti a zvyšovat svou fyzickou kondici i individuálně. V tom vidím největší rezervy současné mladé generace, která má oproti dřívějšku plno lákadel, takže bere sport jen jako další z mnoha zábavných aktivit a to je na opravdovou špičku (byť českou) trochu málo.

 

Může také v Opavě mezi dětmi vyrůst hráč světového formátu?

Opavský oddíl je svou velikostí a tréninkovými možnostmi především výkonnostním klubem, takže podmínky pro hráče „světového formátu“ nemá. K tomu chybí jak provozní zázemí, tak již zmiňované finance. Dovedu si ale přestavit našeho odchovance, který se přes Tréninkové středisko mládeže a juniorskou reprezentaci dostane do některého z prvoligových klubů a následně zahájí kariéru profesionálního hráče, tak jako se to podařilo některým českým hráčům v minulosti. Vždyť i náš nejlepší badmintonista historie Tomasz Mendrek začínal v podmínkách ne nepodobných těm našim.

 

Jaké soutěže v současné době hrají družstva a jednotlivci opavského badmintonového oddílu?

Opavské smíšené družstvo dospělých se již několik let potýká s nedostatkem kvalitních hráček. V minulosti u nás dokonce hostovaly juniorské reprezentantky Polska z nedalekých Glubczyc, takže i kvůli odchodu několika hráčů jsme v letošní již skončené sezóně hráli opět Oblastní přebor. Základní částí prošla Opava bez porážky a titul přeborníků nám utekl jen kvůli zranění naší ženské jedničky, ale s 2. místem jsem za daných podmínek zcela spokojen. V soutěži jednotlivců naši nejlepší hráči úspěšně bojují ve všech kategoriích na celostátních turnajích, největším úspěchem byl titulu krajského přeborníka ve čtyřhře mužů pro rok 2007, který získali opavský Tomáš Veverka se svým spoluhráčem Markem Václavíkem z Kopřivnice.